Strony

sobota, 14 września 2013

Ze sklepowej półki

Na mojej liście zakupów gościł dzisiaj debiutant. Kupiłam kiełki fasoli mung. Słoiczek 330g (180g bez zalewy) nabyłam za 1,99zł w Lidlu. Oczywiście nigdy wcześniej świadomie ich nie jadłam, więc trochę się bałam przed dodaniem ich do obiadu. Samych w sobie nie próbowałam, a wśród innych warzyw nie zanotowałam zmiany smaku. To się pisze na plus, bo na przykład smaku kiełków lucerny nie mogłam znieść. Ten artykuł zawitał na półki z okazji Akcji azjatyckiej (skończyła się w Biedronce, to teraz w Lidlu kolej..). Zaopatrzyłam się też w mleczko kokosowe - 3,99zł/puszka 500ml.

Co ciekawego w Aldi? W Aldi są cukinie za 1,79zł/kg, czyli naprawdę bardzo tanio. Jeśli ktoś ma daleko na targ z tego sklepu mogę polecić jeszcze śliwki za 2,79zł/kg. Wciąż numerem jeden w tym sklepie są dla mnie migdały. To chyba najtańsze opakowanie w okolicy: 7,49zł/200g. Cena dnia dzisiaj przypadła dla szpiczastej papryki: 3,49zł/500g. Wiem, że w sumie za 5,59zł/kg stoi zwykła papryka czerwona, ale te szpiczaste są takie uniwersalne. Zazwyczaj schodzi mi jednak do sałatki czy jakiegoś innego dania i nic nie zostaje w lodówce i nie obsycha.

W Biedronce warto zwrócić uwagę na serki wiejskie. Stoją dzisiaj 1,55zł/opakowanie (200g). Nie pamiętam czy to normalna cena, czy może promocja. Ale cena godna uwagi. 
Można dostać też banany za 3,85zł/kg. Piszę o tym, ponieważ w Lidlu i Aldi były droższe. Wiem, że czasem rzucają jednodniowe promocje, kiedy owoce można dostać za 2,99zł/kg, ale wtedy istnieje duże ryzyko zgniecenia lub innego uszczerbku na zdrowiu podczas zapasów przy wysepce z kartonami.
Dzisiaj szukałam herbaty i w oczy rzuciła mi się w oczy jedna z ekspresowych herbat typu rooibos Savanah o aromacie miodu (1%) i wanilii (0,1%) 2,99zł/opakowanie. Naprawdę fajnie smakuje niesłodzona i idealnie się nadaje na wieczór przy świeczkach zapachowyc. Nadaje klimatu.


Poszukałam informacji na temat naparu z rooibos w Internecie. Ciekawiło mnie, czy czerwonokrzew, z którego jest produkowana ta herbata,  ma coś wspolnego z czerwoną herbatą. Otóż okazuje się, że nie. Czerwonokrzew nie jest spokrewniony z krzewami herbacianymi. Nie mniej jednak warto rzucić okiem na ciekawe właściwości tej herbaty:
  • Napój z igiełek czerwonokrzewu stosowany jest przy schorzeniach przewodu pokarmowego. Dzięki związkom polifenolowym w nim zawartym wykazuje wyraźne działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne.  Polecany jest przy biegunkach, bólach brzucha i zatwardzeniach. Ochrania błonę śluzową, dzięki kwasom fenolowym w sobie zawartym. W RPA zalecany jest nawet przez lekarzy jako skuteczny środek na kolkę u niemowląt.
  • Napój herbaciany zawiera spore ilości przeciwutleniaczy, a w szczególności związków z grupy flawonidów. Zwalcza wolne rodniki tlenowe, które powodują szybsze starzenie się oraz które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych (nowotwory, choroby serca czy cukrzyca)
  • Wodne wyciągi z rooibosa mają obecnie spore znaczenie w dermatologii i kosmetyce. Ich właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne są już dobrze znane. Coraz częściej stosuje się preparaty do leczenia trądziku czy poparzeń słonecznych. Niektórzy lekarze uważają też iż ten afrykański specyfik może być skuteczny w przypadku łuszczycy czy nawracającej opryszczki.
  • Polecany jest osobom chorym na nerki i cierpiącym na nadciśnienie
  • Napój nie zawiera kwasu szczawiowego, toteż bezpieczny jest dla osób mających kamienie nerkowe oraz dla osób z osteoporozą
  • zawiera sporą dawkę minerałów, które niezbędne są do prawidłowego  funkcjonowania naszego organizmu (tabelka niżej)
  • Napar z czerwonego krzewu stosowany jest by zapobiegać miażdżycy oraz by ułatwić pracę układowi krwionośnemu Wpływa na przepuszczalność naczyń krwionośnych, czyniąc je bardziej elastycznymi. Jego spożywanie zapobiega zakrzepom krwi oraz zmniejsza szansę tworzeniu się zwapnień w tętnicach (arteriosklerozę).
  • Kojąco działa także przy bólach głowy, rozdrażnieniu, skokach ciśnienia
  • Kompresy z naparu z rooibosa mogą być stosowane na zmęczone, opuchnięte i podkrążone oczy
  • Obniża poziom złego cholesterolu
  • Osoby które dbają o dietę, w której niewielka ilość kalorii może być spożywana w ciągu jednego dnia, mogą włączyć rooibosa do swojego jadłospisu, gdyż jest on bardzo mało kaloryczny.
  • Zawiera kwercetynę, która hamuje uwalnianie histaminy (główny związek odpowiedzialny za objawy alergii), toteż powinien być stosowany przez alergików i astmatyków. Wspomaga leczenie alergii na kurz domowy, roztocza czy środki spożywcze.
  • Dzięki zawartości potasu, żelaza i wapnia pomaga przy niwelowaniu problemów związanych z żołądkiem i trawieniem
  • Dostarcza organizmowi wapno, mangan oraz fluor, który jest bardzo ważny w rozwoju dzieci, wzmacnianiu zębów i kości.
  • zawiera wysoką ilość witaminy C
  • Wyrównuje poziom cukru we krwi oraz łagodzi przebieg cukrzycy

Jak widać BARDZO się opłaca pić napar z czerwonokrzewu. Ważne jest, aby zaparzać herbatę nie wrzątkiem, a w wodzie o temp. 95 st.C.

5 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...